Fotowoltaika Jelenia Góra

FOTOWOLTAIKA JELENIA GÓRA

Na instalację fotowoltaiczną w mieście Jelenia Góra składa się kilka części, które bazując na obopólnej współpracy mogą wyprodukować prąd, który w konsekwencji wpada do domowych gniazdek. Pierwszym komponentem instalacji fotowoltaicznejpanele słoneczne. Są one wytworzone z ogniw fotowoltaicznych, w których ma miejsce zjawisko fotowoltaiczne. Pełnią one niezwykle istotną rolę w cyklu przekształcenia promieni słonecznych na energię. Składają się one często z krzemu. Kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej w miejscowości Jelenia Góra jest licznik dwukierunkowy. Licznik ten ma za zadanie pomiar przepływu prądu i umożliwienie tym samym oddzielenia ilości energii wyprodukowanej oraz pobranej przez klienta. Ostatnim z najbardziej istotnych komponentów fotowoltaiki jest falownik. Zadaniem falownika jest zmiana prądu stałego wyprodukowanego z paneli słonecznych na prąd zmienny, czyli ten, który wykorzystujemy w naszych gniazdkach w lokalach.


Schemat funkcjonowania fotowoltaiki prezentuje się następująco. W podstawowym kroku promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele solarne Jelenia Góra. Tak jak już wcześniej zostało zasygnalizowane – w ogniwach zachodzi efekt fotowoltaiczny, czyli przekształcenie ich w prąd stały. Moc tego zjawiska zależy od trzech kluczowych czynników: umiejscowienia paneli słonecznych, pogody oraz jakości ogniwa fotowoltaicznego. Kolejno falownik przekształca prąd stały na prąd zmienny. Ten z kolei już płynie do naszych gniazdek, a dzięki temu zasila nasze urządzenia domowe.


Co się dzieje w sytuacji gdy instalacja fotowoltaiczna wytworzy zbyt wiele energii elektrycznej, której nie będziemy w stanie wykorzystać? Wówczas nadprodukcja prądu kierowany jest do sieci elektrycznej. Klient może z niej skorzystać w późniejszym czasie. Co z kolei, jeśli instalacja słoneczna nie wytworzy potrzebnej nam ilości energii elektrycznej? W takiej sytuacji prąd ciągnięty jest z sieci – tak jakby instalacji fotowoltaicznej nie było. Dlatego tak ważne jest precyzyjne wyliczenie zapotrzebowania naszego mieszkania na prąd. Zależy nam bowiem na tym, aby ilość produkowanego prądu była idealna – ani za wysoka, ani za mała.


A co z montaż instalacji fotowoltaicznych Jelenia Góra usytuowanymi na działce, a nie na dachach? Fotowoltaika Jelenia Góra na gruncie jest równie wydajna co ta usytuowana na budynku. tego rodzaju montaż paneli fotowoltaicznych jest głównie rekomendowany w sytuacji gdy działka jest znacznych rozmiarów i przede wszystkim – niezacieniona. Ustawienie samej konstrukcji jest prostsze, co powoduje niższe ceny i łatwiejsze umiejscowienie paneli pod prawidłowym kątem i w odpowiednim kierunku do słońca.